ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
BUKSZPANOWCE
(BUXALES)
Zawiera:
90-120 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodziny:
BUKSZPANOWATE (BUXACEAE)
(DIDYMELACEAE)
(HAPTANTHACEAE)

Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina bukszpanowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 3(-4) rodziny, w tym 90-120 gatunków. Jest to jedna ze starszych linni rozwojowych w ramach roślin dwuliściennych właściwych.
█ W systemie APG II rząd bukszpanowców (Buxales) nie istnieje, a rodzina bukszpanowatych (Buxaceae) jest umieszczona bezpośrednio w kladzie dwuliściennych właściwych (eudicots). Jest jednak prawdopodobne, że w przyszłych wersjach systemu rząd ten będzie przywrócony.
█ Czasami do rzędu bukszpanowców zalicza się także rodzinę Stylocerataceae, która w niniejszym opracowaniu należy do rzędu leszczynowców.


Pozostałe informacje - patrz rodzina bukszpanowatych (Buxaceae).
█ Poza rodziną bukszpanowatych, rząd bukszpanowców obejmuje zaledwie trzy gatunki zebrane w trzech rodzajach i dwóch rodzinach. W skład rodziny Didymelaceae wchodzą dwa zimozielone drzewa występujące jedynie na Madagaskarze i na Wyspach Comodo. Z kolei jedyny gatunek należący do monotypowej rodziny Haptanthaceae - rosnący w Hondurasie krzew Haptanthus hazlettii - jest ciekawą rośliną o nie do końca jasnej pozycji taksonomicznej.