ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2017-09-03

Jesion czy klon jesionolistny?

Licznik odwiedzin:

Zagadka została wreszcie rozwiązana :) - chodziło o jesiona pensylwańskiego (Fraxinus pennsylvanica). Po ciekawych, choć krótkich poszukiwaniach, udało mi się wreszcie uzyskać pewność co do oznaczenia. W związku z tym chciałbym serdecznie podziękować przede wszystkim Pani Ewie Marosz, która bardzo przyczyniła się do rozwiązania zagadki.

Poniżej treść zagadki (zdjęcia i opisy poszczególnych elementów drzewa przeniosłem na stronę z opisem jesiona pensylwańskiego).

Witam, chciałem prosić o pomoc w określeniu gatunku następującego drzewa. Drzewo to ma liście nieparzysto-pierzaście złożone przeważnie z 7 listków. Listki są eliptyczne, o nieco wydłużonym wierzchołku i ostro ząbkowanym brzegu (ząbki skierowane do przodu). Boczne listki praktycznie siedzące, wierzchołkowy - na ok. 5mm ogonku. Listek wierzchołkowy trochę większy niż boczne, długości ok 5-8(10)cm. Liście już w drugiej połowie września przebarwiają się na przepiękny, jaskrawożółty kolor. Drzewo jest niskie, ma dość krótki, często krzywy pień i szeroką koronę. Jak widać mamy tu pomieszanie cech klona jesionolistnego i jesiona. Za klonem jesionolistnym przemawiałby pokrój, korowina i jesienne przebarwienie liści. Jednak po pierwsze listki są regularnie (wąsko)eliptczne i jedynie ząbkowane, a nigdy nie mają żadnych klap. Po drugie ich liczba wynosząca prawie zawsze 7 nie jest typowa dla klona jesionolistnego, który ma zwykle 5 listków (rzadziej 3 a jeszcze rzadziej 7). Czyli jednak jesion? Też niekoniecznie. I znowu ta nieszczęsna liczba listków. Jesiony mają najczęściej 9 lub więcej listków. No i liście jesionów zwykle nie przebarwiają się jesienią (opadają zielonobrązowe). Za jesionem przemawiają ciemnobrązowe pąki. Sprawę rozwiązałoby ustalenie jakie są owoce - pojedyncze (jesion) czy podwójne (klon) skrzydlaki. Niestety wygląda na to, że drzewko jeszcze nie owocuje. Poniżej załączam zdjęcia przedstawiające pokrój, liście i pąki zagadkowego drzewa. Będę wdzięczny za wszelką pomoc; mój adres mailowy to mailto:nk4pgpl@gmail.com.
Pozdrawiam, Piotrek

P.S. Przy okazji zapraszam na stronę główną mojego serwisu poświęconego drzewom.