ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / RUTOWCE / RUTOWATE - BIEGUNECZNIKOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
BIEGUNECZNIKOWATE
(SIMAROUBACEAE)
Zawiera:
ponad 200 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodzaje:
Bożodrzew (Ailanthus)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Jedna z rodzin rzędu rutowców (Rutales). Obejmuje około 25 rodzajów, w tym ponad 200 gatunków.
█ W systemie APG II rząd rutowców nie istnieje, a rodzina biegunecznikowatych jest umieszczona w rzędzie mydleńcowców (Sapindales).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Biegunecznikowate to rodzina drzew i krzewów liściastych występujących głównie w strefie tropikalnej. Rośliny te są uprawiane jako ozdobne (np. bożodrzew - Ailanthus), lecznicze (np. gorzknia - Quassia) lub dostarczające jadalnych owoców (np. irwingia - Irvingia). Najbardziej znanym w Polsce drzewiastym przedstawicielem biegunecznikowatych jest uprawiany tu jako drzewo ozdobne bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima). Do innych ciekawych roślin należą wspomniana gorzknia (Quassia) oraz marupa (Simarouba).

Bożodrzew gruczołkowaty Bożodrzew gruczołkowaty - liście
Bożodrzew gruczołkowaty - owoce
Najbardziej znanym w Polsce drzewiastym przedstawicielem biegunecznikowatych
jest często sadzony tu jako drzewo ozdobne bożodrzew gruczołkowaty.

Skrętoległe liście biegunecznikowatych są pierzasto złożone i często pokryte gruczołkami. Kora u większości gatunków jest gorzka. Obupłciowe lub rozdzielnopłciowe kwiaty są przeważnie drobne i zebrane w wiechowate kwiatostany. Owoce mają postać pestkowców lub skrzydlaków.